"Χρυσός" ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης!!!

Η μεγαλύτερη επιτυχία του δοκιμαζόμενου ελληνικού αθλητισμού για το 2011 είναι γεγονός!!! Ο Σπύρος Γιαννιώτης το πρωί κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα ...........
ανοιχτής θάλασσας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στην μακρινή Σαγκάη της Κίνας. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 1ωρα, 54 λεπτά και 24.7 δευτερόλεπτα, αφήνοντας δυόμισι δευτερόλεπτα πίσω του τον κάτοχο του τίτλου και συνολικά έντεκα φορές πρωταθλητή κόσμου, τον Γερμανό Τόμας Λουρτς.
Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ρώσος Σεργκέι Μπολσάκοφ, ενώ ο έτερος Έλληνας που συμμετείχε στην κούρσα, ο 21χρονος αθλητής του ΠΑΟΚ Αντώνης Φωκαΐδης, τερμάτισε 23ος μεταξύ 68 αθλητών που πήραν μέρος στην εκκίνηση. Ενδεικτικό της επιτυχίας για τα ελληνικά χρώματα είναι το γεγονός ότι παρόλο που είμαστε χώρα με παράδοση στην κολύμβηση (λόγω και της θάλασσας που μας περιβρέχει), αυτό είναι μόλις το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της χώρας μας στην ιστορία των Παγκόσμιων Πρωταθλημάτων Κολύμβησης, μετά από εκείνο του Άρη Γρηγοριάδη στο Μόντρεαλ το 2005.
Με την περήφανη νίκη του, ο Σπύρος Γιαννιώτης δεν ανάγκασε απλά όλον τον κόσμο να του υποκλιθεί, καθώς ακούστηκε ο ελληνικός εθνικός ύμνος στην μακρινή Κίνα προς τιμήν του. Ο 30χρονος κολυμβητής κατέκτησε παράλληλα και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, που θα γίνουν τον Αύγουστο του 2012. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η Ελλάδα αποδεικνύεται πολύ ισχυρή στις μεγάλες αποστάσεις της ανοιχτής θάλασσας, αφού μία ημέρα πιο πριν είχε προηγηθεί το χάλκινο της Μαριάννας Λυμπερτά στα πέντε χιλιόμετρα...               ΠΗΓΗ